İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLGİ
  3. Yılda Sigaradan Kaç Kişi Ölüyor? Okuyun ve Öğrenin
Trendlerdeki Yazı
d_nceli_

Yılda Sigaradan Kaç Kişi Ölüyor? Okuyun ve Öğrenin

2019 yılında, yaklaşık 37,8 milyon Amerikalı erkek ve kadının, her gün yüzde 75'inden fazlasının sigara içtiği bildirildi. Sigara içmek, Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl 480.000'den fazla kişi ölüyor.

Yılda sigaradan kaç kişi ölüyor

İnsanlar Neden Sigara İçiyor?

Amerika’da yapılmış olan bir araştırmadan yılda 480.000 insan sigara yüzünden ölüyor.

        2019 yılında, yaklaşık 37,8 milyon Amerikalı erkek ve kadının, her gün yüzde 75’inden fazlasının sigara içtiği bildirildi. Sigara içmek, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 480.000’den fazla kişi ölüyor. Tütünün bu ülkede en büyük ölüm ve hastalık nedeni olmasını sağlıyor. Aslında, sigara içmek kanser, kalp hastalığı ve felç, diş eti hastalığı, astım ve diğer kronik akciğer rahatsızlıkları, Tip-2 diyabetin yanı sıra diyabetin ciddi komplikasyon ile ilişkilidir.

Ruhsal bozukluklar, genel nüfusa oranla sigara içmeye çok daha muhtemeldir. Genellikle, olumsuz duygularla başa çıkma denemesi olabilir. Bununla birlikte, sigara içmek herhangi bir zihinsel sağlık durumu için geçerli bir tedavi değildir ve uzun vadede kimsenin kendini daha iyi hissetmesini sağlamaz. Sigara içmek sadece tütünle ilişkili hastalıkların ortaya çıkma riskini arttırır.

 

Nikotin Bağımlılığı İçin Kimler Risk Altında?

nikotin bagimlilik dongusu
nikotin bagimlilik dongusu

Sigara içen çoğu gençler genç yaşta başlar, çünkü genellikle sigara içen arkadaş veya aile üyeleri vardır. Sigara içen kişi sigara içmeye ne kadar genç olursa, tütün içerisinde kısa sürede nahoş duygulardan uzaklaştırabilen doğal olarak oluşan bir ilaç olan nikotine bağımlı olma riski de artar. Ancak bir sigara içicisi nikotine bağımlı hale geldiğinde, günler veya haftalar süren fiziksel ve zihinsel geri çekilme semptomları yaşar, bu da bırakmayı çok zorlaştırır. Nikotin bağımlısı olan biri sağlıkları için kötü olduğunu bilmelerine rağmen sigara içmeye devam edecektir.

 

   Vaping (Elektronik Sigara) Nedir?

Bazı sigara içenler normal sigaralar ve diğer tütsülenmiş tütün ürünlerinin yerine e-sigara veya “elektronik sigara” kullanırlar. E-sigaralar hala gelişmekte olan bir ergenin beyninin büyümesini engelleyebilen nikotin içermektedir. E-sigara potansiyel olarak zararlıdır, ancak normal sigara dumanında bulunan 7.000’den daha az kimyasal madde içerir. Bu cihazlar diasetil gibi kimyasallar – akciğer hastalığına bağlı bir tatlandırıcı – zararlı organik bileşikler, solunabilen ince parçacıklar, nikel, kalay ve kurşun gibi metaller içeren elementler içerir. Vaping (elektronik sigara) aygıtları çeşitli şekillerde ve boyutlarda gelir, ancak hepsinde bir pil, buharlaştırılan sıvının tutulacağı bir yer ve bir tür ısıtma elemanı bulunur. Genellikle nikotin ile birlikte kullanıldığında, vaping (elektronik sigara) esrar veya başka ilaçlar da verebilir. Vaping (elektronik sigara) cihazları özellikle gençler ve hamile kadınlar için güvenli değildir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Aslında önemli olan sigara içmek ne içtiğinin bir önemi yok galiba. Elektronik filan bunlar hikaye.