İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. ANNE VE BEBEK
 3. Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım

Tüp bebek tedavisinde kadın üreme yumurtaları ile erkek üreme spermleri toplanarak vücut dışında laboratuar ortamında bir araya getirilerek döllenme sağlanır. Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp embriyo oluşturulur.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır detaylı anlatım
 • Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek (IVF) tedavisi, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme tekniğidir. Tüp bebek yöntemi günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında gelir. Nedeni bilinmeyen kısırlık durumlarında, tüplerde oluşan tıkanmalarda, erkeklerin sperm kalitesinin düşük olmasından kaynaklanan kısırlıklarda tüp bebek tedavisi ile çiftler bebek sahibi olabilir.

 • Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinde kadın üreme yumurtaları ile erkek üreme spermleri toplanarak vücut dışında laboratuar ortamında bir araya getirilerek döllenme sağlanır. Döllenen yumurtalar bölünmeye başlayıp embriyo oluşturulur. Bu aşamadan sonra elde edilen gebeliğin doğal yolla oluşan gebelikten bir farkı kalmaz. Tüp bebek tedavisinin doğal gebelikten farkı döllenme işleminin laboratuar ortamında gerçekleşip döllenen yumurtanın anne rahmine yeninden yerleştirilmesidir.

 • Tüp Bebek Tedavi Süreci Neleri Kapsar?

Düzenli adet gören kadınlar her ay tek bir yumurta oluşturur. Tüp bebek tedavisinde dışarıdan verilen hormon ilaçları ile bu sayı arttırılır. Her tedavi protokolü farklılıklar gösterse de temel olarak yumurta gelişimini sağlayan ve erken yumurtlamayı engelleyen iki paralel hormon tedavisi uygulanır. Bu hormon ilaçlarının kullanımı sırasında yumurta gelişimini takip etmek ve gerekli durumlarda doz ayarlamalarını yapmak için ultrason ve kan testleri yapılır. Bu şekilde olgunluğa erişen yumurtalar çatlatma iğnesi ile aspirasyon yöntemi ile toplanmakta ve laboratuar ortamında erkekten alınan spermler ile döllenme sağlanır. Yumurtaların toplanması genel anestezi altında yapılabildiği gibi sedasyon ve lokal anestezi altında da yapılır.  Döllenen yumurtalar 2-3 gün boyunca laboratuarda ısı ve atmosfer kontrollü kültür ortamlarında gelişmeye bırakılır. Bu süre sonunda en iyi gelişen embriyolar seçilerek rahim içine geri yerleştirilir.  Transfer edilecek olan embriyo sayısının belirlenmesi gebelik şansına ve çoğul gebelik riskine etki eder. Bu sayı sizinle transfer öncesi görüşülerek belirlenir. Embriyo transfer işlemi çok nadir durumlar haricinde anestezi ve sedasyon işlemleri gerektirmez.

 • Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Herhangi bir korunma yöntemini kullanmadan cinsel ilişkiye girilmesine rağmen 1 yıl ve daha fazla süre boyunca hamile kalınamıyorsa, tüp bebek tedavisine başvuru yapmalısınız.  Tüp bebek tedavisinde ilk olarak kadının yumurtalık rezervleri değerlendirilir. Adetin 3. gününde yapılan hormon testleri ve ultrasonografi ile yumurtalık rezervinin durumu incelenir.  Bu incelemede yumurtalık rezervinin iyi olduğu tespit edilirse, 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Yaş ilerlemesinin olumsuz etkilerinden dolayı kromozomlar bakımından embriyonun incelenmesi gerekir.  Kadınların 35 yaşından sonra yumurta sayısı azalmaya başlar. 35 aş sonrası yumurtaların kalitesi düşer.  Yumurtalık rezervleri tüp bebek için uygun olsa bile yumurta kalitesinin düşük olması tüp bebek başarı şansını düşürür. Bu nedenlerle kısırlık sorunu yaşayan kadınların çocuk sahibi olabilmeleri için ileri yaşları beklemeden tedaviye bir an önce başlaması gerekir. Erkeğin sperm üretimi her yaşta devam eder. Ancak yaşın ilerlemesiyle birlikte sperm kalitesi düşer. 55 yaş üzerindeki erkeklerde sperm hareketliliği yüzde 54 azalır. Bunda etken olarak yaş olarak sperm DNA’sının bozulduğu düşünülmektedir.

 • Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

1-Eğitim Aşaması:  Tüp bebek tedavisinin ilk basamağını tüp bebek koordinatörünün vereceği eğitim oluşturmaktadır. Bu aşamada işlemler hakkında bilgi verilerek, tedavinin planı ve nasıl yürütüleceği anlatılmakta, ilaçlarınızı nasıl kendi kendinize alacağınız öğretilmekte ve gerekli onay formları imzalatılmaktadır.

2- Yumurtalıkların Uyarılması ve Yumurta Gelişiminin Takibi: Tüp bebek tedavisinin temeli, kadının yumurtalıklarının kontrol altına alınması oluşturur. Bu amaçla bazı ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlar sizin istenilen zamandan önce yumurtlamanızı engeller. İlaçlar burun spreyi ya da cilt altına uygulanan enjeksiyon şeklinde verilir. İlaçları kendi kendinize kullanabilmeniz için gerekli eğitimler size verilir.

3- Yumurtaların Toplanması:  Yumurta gelişiminin takibi sırasında, yeterli sayıda yumurta olgunlaştığı zaman yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak için enjeksiyon yapılır. Yumurtaların toplanması bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanır. Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici, uyku verici ilaçlar verilir. İşlemin süresi ortalama 30 dakika sürer. Sperm hücreleri ile dölleme işlemi yumurtaların toplandığı gün yapılır. Yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından çift hastaneden taburcu edilir.

3-  Laboratuar İşlemleri: Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda size bilgi verilir. Normal olarak döllenen yumurtalar laboratuarda 2-5 gün boyunca izlenir. Uygun görülen zamanda en kaliteli olanlar belli sayıda seçilerek anne rahmine yerleştir. Bu yerleştirme işleminin ne zaman gerçekleştirileceği size haber verilir.

4- Embriyo Transferi:  Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferi işlemi öncesinde size transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda bilgi verilir. Embriyo transferi basit bir şekilde yapılır. Embriyo transferi sırasında herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz.  Transfer öncesi anne adayının su içip idrar torbasını bir miktar doldurması gerekir. Çünkü transfer işlemi ultrasonografi gözlem altında yapılır. Bunun için de idrar torbasının bir miktar dolu olması gerekir.  Transfer işlemi sırasında, embriyolar ile yüklenmiş olan bir kateter vajenden ve rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine yerleştirilir. Embriyolar rahim içerisine bırakılır. Yerleştirme işleminden sonra geride iyi kalitede embriyo veya embriyolar kalmış ise çiftin onayı alınıp embriyolar ileride tekrar kullanılmak için dondurma işlemi yapılır. Transfer sonrası 3-4 saat hastanede dinlendikten sonra çift evine gönderilir. Kadının o gün dinlenerek geçirmesi gerekir.  Tüp bebek tedavisinin sonucunu transferden 2 hafta sonra gebelik testi ile öğrenebilirsiniz. Eğer testiniz olumlu çıkarsa 3 hafta sonra bebeğinizin kalp atımlarını gözlemek için ultrasonografi randevusuna çağrılırsınız.

 

 • Tüp Bebek Tedavi Şansını Etkileyen Faktörler

Türkiye tüp bebekteki başarı oranları açısından Avrupa ülkeleri arasında 5, dünyada ise 7. Sırada yer alır. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranına sahip ülke ise ABD’dir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını etkileyen faktörler şunlardır:

 • Kadının yaşı (35’ten sonra hamilelik şansı azalmaktadır)
 • Yüksek kilo (30’un üzerinde VKİ değeri)
 • Azalmış yumurtalık rezervi
 • Sperm kalitesi
 • Sperm sayısında azalma,
 • Spermin tutunma sorunu
 • Yumurtalık ve spermlere zarar veren bağışıklık sistemi sorunları
 • Nedeni açıklanamayan kısırlık
 • Rahim ve fallop tüplerindeki sorunlar
 • Rahimde tutulmayı engelleyen miyop, polip, yapışıklık durumları
 • Her iki çift için sigara kullanımı
 • Stresten uzak durma, dengeli beslenme, alkolden uzak durma

 

 • Tüp Bebek Tedavisi Sonrasında Çoğul Gebelik Riski

Doğal gebeliklerde çoğul gebelik oranı her 80 doğumda 1 iken bu oran tüp bebek tedavisi sonrasında 20 kat artar. Yaklaşık her 4 tüp bebek gebeliğinden biri çoğul gebelikle sonuçlanır.  Çoğul gebeliklerde düşük, erken doğum, prematüriteye bağlı bebek ölümleri, spastisite, gelişme gerilikleri, annede yüksek tansiyon, şeker hastalığı, operatif doğum, gebelikte ve doğum sonrasında kanama riskleri artar. Genelde gebelik şansını artıran faktörler çoğul gebelik riskini de artırdığı için gebelik şansını azaltmadan çoğul gebelik riskinin kontrol altına alınması gerekir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap