1. Ana Sayfa
  2. LİSTELER
  3. Teknolojinin Tehdit Ettiği 10 Meslek Grubu

Teknolojinin Tehdit Ettiği 10 Meslek Grubu

Teknolojinin-Tehdit-Ettiği-meslek-grupları-nelerdir

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber pek çok iş yapay zekâ, robot veya farklı teknolojik uygulamalar ile yapılmaktadır. Yapay zekanın gelişmesi ile beraber bazı iş meslekleri tehlike altına girmeye başladı. Siz de yapmış olduğunuz mesleğin teknoloji tarafından tehdit altında olup olmadığını bilmek istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz. Bu yazımızda teknolojinin tehdit ettiği mesleklerden bahsedeceğiz.

1.Vergi Memurluğu

Ülkemizde vergi memurluğu aktif olarak yapılmaktadır. Ancak bu konuda teknoloji epey bir ilerleme kaydetti. Vergi sistemini dijital ortama aktaran devletler vergi memurlarına ihtiyaç duymamaya başladı. Yaklaşık olarak on yıl sonra bu meslek tamamen ortadan kalkabilir. Siz de vergi memuruysanız mesleğiniz teknoloji tarafından tehdit ediliyor demektir.

2.Seyahat Acenteliği

Seyahat yapmak isteyenler için uygun tekliflerin verilmesi acentelere ve çalışanlarına düşüyordu. Ancak internet ve mobil teknoloji yaygınlaşınca durum değişmeye başladı. Bu yeni teknoloji ile beraber bir seyahat acentesi telefonla aramak yerine otomatik sistemlerden yararlanarak iletişime geçiyor. Bazı zamanlarda ise bunu bile yapmadan internet banner’ları üzerinden teklif verebiliyorlar. Günümüzde pek çok seyahat acentesi birçok çalışanını işten çıkararak dijital algoritmalara yerini bıraktı. Eğer sizde seyahat acentesi çalışanıysanız mesleğiniz teknoloji tarafından tehdit ediliyor demektir.

3.Tornacılık Mesleği

Sanayinin vazgeçilmezleri arasında bulunan tornacılık son birkaç yıldır yok olma tehdidiyle karşı karşıya kalmaya başladı. Dünyanın her yerinde üç boyutlu yazıcıların yaygınlaşması nedeniyle yeni bir sanayi devri ile karşı karşıya kaldık. Üç boyutlu yazıcı sistemleri piyasaya ilk çıktıkları zaman sadece basit plastik malzemeler yapabiliyordu. Günümüzde ise üç boyutlu yazıcılar sayesinde metal, cam ve silikon materyallerin üretimi gerçekleştiriliyor.

4.Sekreterlik

Dijital dünya hayatımızı ele geçirmeden önce sahip olduğumuz dosyaları düzenleyen, hatırlatma yapan sekreterlik mesleği günümüzde popülerliğini kaybetmeye başladı. Günümüzde dijital asistanlar ve diğer dijital teknoloji ürünleri sekreterlerin görevini üstleniyor. Sekreterlik yapan kişilerin şimdiden yeni iş bakmasını tavsiye ediyoruz. Yakın zamanda yöneticiler sekreterlerini işten çıkararak onların yerine dijital sekreterler alabilir.

5.Çevirmenlik Mesleği

Çevirmenlik mesleği de teknoloji tehdidi ile karşı karşıya kalan meslek gruplarından. Günümüzde her insanın elinde yer alan akıllı telefonlar çeviri algoritmaları ile beraber tüm dillerde çevirmenlik gerçekleştiriyor. 2019 yılında çeviri yazılımları kusursuz olmasalar bile son birkaç yılda yazılımlar büyük bir ivme kat etmiştir. Akıllı telefon uygulamaları, bu meslekle uğraşan kişileri ciddi anlamda tehdit ediyor.

6.Fast Food Çalışanları

Günümüzde endüstriyel olarak tasarlanmış robotlar hazır gıdaları pişirip servis edebiliyor. Yakın bir gelecekte fast food çalışanları, sadece makinelerin sorunları ile ilgilenen teknisyenler olabilir.

7.Kitapçılık Mesleği

Kitap tutkunları kitaplara dokunma hissinden vazgeçmek istememektedir. Ancak yeni nesil tamamen dijital bir dünyada doğduğu için kitaplara karşı eski nesil kadar duyarlı olmamaktadır. Yeni nesilde yetişmiş kişiler kitaplarını e-kitap hizmeti üzerinden alıyor. Hızla büyümeye devam eden ve gelişen e-kitap sektörü her geçen gün büyümesi nedeniyle kitap baskıcılığını da sona erdiriyor. Eğer sizde kitap işiyle uğraşıyorsanız gelecek hakkında kaygılanabilirsiniz. Yakın zamanda kitap raflarının yerini e-kitap uygulamalar alabilir.

8.Finans Uzmanlığı

Analitik bir alan olan finans uzmanlığı, artık yapay zekânın tehdidi altında bulunuyor. İnsanlara göre çok daha hızlı düşünme yapısına sahip ve sınırsız işlem yapabilen yeni algoritmalar finans sektörünü domine etmeye başladı. Yapay zekâ finans konusunda işin büyük kısmını halledecek olsa bile bu sistemlerin geliştirilmesi ve yönetilmesi için uzmanlara ihtiyaç duyulacak.

9.İnsan Kaynakları

Başvuru yapan kişilerin CV’leri dikkatli bir şekilde inceleyen ve sorduğu sorularla çalışan adayını test eden insan kaynakları uzmanları da teknolojiden nasibini alabilir. LinkedIn gibi platformların ilerlemesi ile beraber pek çok yönetici insan kaynakları departman kullanmadan, karşıdakinin CV’sine bakarak işe alabiliyor.

10.Emlakçılık

Emlak alanında internet adresleri ve mobil uygulamaların sayısı o kadar arttı ki, günümüzde insanlar artık emlak ofislerine gitmemeye başladı. Pek çok kişi internet adresleri aracılığıyla emlak sahiplerine doğrudan ulaşmakta ve komisyon vermekten kurtulmaktadır. İşini dijital ortama taşıyamayacak olan emlakçılar birkaç yıl içerisinde işsiz kalabilir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 ay önce

    Bazı meslek grupları çoğalmaya başladı ama şöyle bir gerçekte var çoğaldıkça azalmaya başlıyorlar. Verimlilikleri düşüyor artık.

  2. 1 ay önce

    Bazı meslek grupları çoğalmaya başladı ama şöyle bir gerçekte var çoğaldıkça azalmaya başlıyorlar. Verimlilikleri düşüyor artık.