1. Ana Sayfa
  2. LİSTELER
  3. Sokak Kültürünün İşlendiği En İyi 5 Sinema Filmi

Sokak Kültürünün İşlendiği En İyi 5 Sinema Filmi

Sokak-Kültürünün-İşlendiği-5-Sinema-Filmi (1)

Film sektöründe kategoriler bir hayli fazla. Seyircinin ilgi radarına takılmayı bekleyen onlarca kategori arasından bir seçim yapma kısmı ise bazen sıkıntılı olabiliyor. Dev gibi büyüyen film hacmi insanların beğenisine sunulurken bir bakıma onları kararsızlığa itiyor.

Başa sardırarak izlenen Türk sinema filmlerinin aksine artık elimizde çok fazla seçenek var. Seçim sürecinde size yardımcı olacağına inandığımız, bir kategori olarak da ele alınabilecek, sokak kültürü türünde 5 filmi sizin için derledik. Ara mahalle, çıkmaz sokak ve şiddet unsurlarının ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız bu liste içeriğimiz tam size göre

1.Yeşil Sokak Holiganları

Tutkuyla başlayan bir işin boyutu ne zaman fanatikliğe uzanır? İngiltere’nin en önemli eğlence kaynağı olan futbol ve biranın birleşmesiyle ortaya çıkan hengame, olayın yeşil sahaların dışına taşmasına neden oluyor. İngiltere’de oynanan futbol maçlarında dikkat çeken özellik hiç şüphesiz medeniyettir. Farklı takım taraftarlarının yan yana maç izleyebildiği, toplu küfür, sahaya atılan meşale, kavgaların neredeyse hiç görülmediği İngiliz futbol müsabakalarının bir de saha dışında gelişen olayları var.

Özgün adıyla Green Street Hooligans filmi, işte tam olarak bu arka bahçeyi eşeliyor. Sevgiyle bağlandığınız takımın bir ferdi olabilirsiniz ya da çok daha ileri gidip fanatikleşebilirsiniz. Futbol maçı izlemeye giden o tiyatro sever, yıllar sonra skor odaklı kavgacı bir güruhun lideri olabilir mi? Kavga, kin, tutku ve dram; yerinde duramayan ve yabancı film tavsiyesi duymak isteyenler için iyi bir alternatif olacağı görüşündeyiz.

2.Trainspotting

Yeraltı edebiyatında sıkça karşımıza çıkan senaryosuyla Trainspotting, uyuşturucu bağımlılığı ve sorumsuzluğun ortaya çıkardığı gürültüyü ekrana yansıtıyor. Aslına bakılırsa, uyuşturucu konulu çok fazla film çekildi; ancak bu dizide çok daha fazla sokak kokusu alıyorsunuz. Avrupalıların ilk gençlik yıllarında yaşadığı sorumsuz ama eğlenceli dünyaya bir kapı aralanıyor.

Siz ekran başına geçerek bu kapıdan onları dikizliyor, gülüyorsunuz. Hatta o boşvermişlikleri sizi özendirecektir. İskoç gençlerinin trajikomik hikayelerine göz atarken, filmin sonunda içinizin burkulduğunu da hissedeceksiniz. İzlemeyenler için ısrarla öneriyoruz.

3.City of God

Brezilya’nın arka sokakları tıpkı savaşın ortasındaki Orta Doğu desek abartmış olmayız. Adalet, refah, huzur gibi kavramların uğramadığı sokaklarda top koşturan, uyuşturucu satıp gasp eden insanların varlığı yürek burkuyor. Aslında bu kirli düzen karşısında sert bir tavır almamız gerekiyor; ancak fakirliğin içine doğan insanların kötüye yönelmekten başka şansları olmadığını anladığımızda içimizde bir cızırtı kopuyor.

Bu kirli dünyadan uzaklaşmak isteyen ana karakterin mücadelesini konu alan Tanrı Kent Filmi, şatafatlı malikanelerin gösterildiği filmlere benzemiyor. Acı gerçeklerle yüzleşmekten korkmayanlar için güzel bir yabancı film tavsiyesi olarak listemize ekledik.

4.American History X

Nazi harekatını sadece Almanlar benimsemedi. Bir zamanlar savaşta Almanlara düşman olanların şimdiki insanları bile Nazi görüşünü benimsedi ve uyguladı. Geçmişin Gölgesinde ismiyle Türkçeye geçen bu film, Nazi bakış açısının nasıl bir hale dönüştüğünü, bir saplantı uğruna insanların nasıl hayatının karardığını gösteren ibretlik bir yapım.

Sizinle aynı düşüncede olmayan insanları öldürür müsünüz? Peki, sizinle aynı kanı taşımayan, hiç tanımadığınız, hayatını bilmediğiniz, çocuklarıyla tanışmadığınız birisini öldürür müsünüz? Irkçılığın sınırlarında gezinenlerden arta kalanların kadraja sığdırıldığı American History X Filmi, birçok sahnesiyle sizi düşündürecektir.

5.Fight Club

Palahniuk’un aynı adla kaleme aldığı yeraltı edebiyatı türünde romanı olan Dövüş Kulübü, psikolojik rahatsızlığı bulunan birinin yaşamını izleyiciye taşıyor. Film, dünyaya bir başkaldırma, para ve onun hükümdarlarına karşı bir protesto içeriyor. Bu nefret kendini dövüşlerde belli etse de aslında olayın altındaki neden, tamamen sisteme uzanan bir orta parmak.

Bir ev almak için yıllarca çalışan modern kölelerin kredi kartlarına, iş merkezlerine, iç çamaşırı markalarına karşı nefreti tek bir insanda vücut buluyor. Efsaneleşen Tyler Durden rolünde Brad Pitt tüm hünerlerini bu film için saklamış gibi. Tyler’ın peşinden gidenler, onun Dövüş Kulübü’nde arınmayı umarken, biz de gökdelenlerin ardında yaşayanların gücünü izliyoruz. Bu türde verebileceğimiz en iyi yabancı film tavsiyesi emin olun Dövüş Kulübü’nden başkası değil.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 film de harika bende tavsiye ederim.