1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
  3. Pikacu’nun Atası Sihirli Tavşan Ili Pika

Pikacu’nun Atası Sihirli Tavşan Ili Pika

tavsan ili

Ochotona iliensis olarak da bilinen sihirli tavşan Ili Pika nesli tükenme tehlikesinde olan türler arasında ilk sıralarda karşımıza çıkıyor. Pokemon çizgi filmi ile tanıdığımız sevimli karakter pikacunun yaratılmasında Ili picadan esinlenlenildiğine dair düşünceler dünya çapında konuşulmuştu.

Ili Pikanın Boyutu

Sihirli Tavşan Ili pika boyutu, kulakları ve beden yapısıyla tıpkı bir tavşanı andırıyor. Memeli bir hayvan olan Ili pika ıslıklı tavşangiller familyasının bir üyesi. Boyu ortalama 20.3 santimetre olmakla beraber ağırlığı yaklaşık 250 gramdır. Sihirli Tavşan Ili pikanın boyutların diğer tavşan türlerine kıyasla oldukça küçüktür. Diğer tavşan türlerinden ayrılan bir diğer özelliği ise parlak renkte tüylere sahip olması; alın ve boyun kenarlarında paslı kırmızı lekeler bulunmasıdır.

Yaşam Alanı

Sihirli Tavşan Ili pika tesadüfen 1883 yılında Çin’de keşfedilmiş bir tavşan türüdür. Keşfedildikleri zamanda yaklaşık 2000 kadar popülasyona sahipken sonraki yıllarda sayıları giderek azaldı. Hatta uzun süre sihirli tavşan türüne rastlanmaması sebebiyle türünün tükendiği düşünüldü. 20 yıl boyunca görülmeyen sihirli tavşan 2014 yılında bir doğa fotoğrafçısı tarafından görüntülendi. Bu durum tüm dünyada büyük bir sevinçle karşılansa da doğada bulunan sihirli tavşan sayısı net olarak bilinmiyor. Bu sebeple nesli tükenmekte olan canlılar arasında üst sıralarda yerini alıyor.

Sihirli Tavşan Ili pika ile ilgili bilinen nadir özelliklerden bir diğeri ise dünya üzerinde sadece Çin’de yaşadığı. Yapılan son araştırmalarda Jilimalale ve Hutubi dağlarında da sihirli tavşana rastlandı. Sihirli tavşan hakkında çok az bilgiye sahip olunması ve bilimsel gözlemler yapılamamasının sebebi olarak neslinin tükenmekte olduğu ve sayılarının 1000’in altında olması sebep gösterilebilir.

Genel Özellikleri

Sihirli Tavşan Ili pika çıplak kayaçların arasındaki deliklerde ve uçurum kenarlarında yaşamını sürdürüyor. Bunun sonucunda soğuk platolarda bulunan otlarla beslendiği biliniyor. Yaşam alanlarının kısıtlanması ve neslinin tükenme tehlikesi yaşaması sonucu sihirli tavşan hakkında bilinen çok fazla özellik bulunmuyor. Sihirli Tavşan Ili pikanın çizgi film karakteri pikacuya görüntü olarak çok benzediği bir gerçek. Ayrıca pikacunun isminin Ili pikadan alındığı söylentisine de inanan bir çoğunluk söz konusu.

Yorum Yap