İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Omega 3 Vitamini Faydaları, Kimler Kullanmalı?

Omega 3 Vitamini Faydaları, Kimler Kullanmalı?

omega 3 vitamini

Omega 3 insan vücudunun üretemediği maddelerdendir. Bu yüzden dışardan alınması gerekmektedir. Badem, fındık, keten tohumu, somon, uskumru gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. Omega 3 Ne Demek sorusuna, doymamış yağ asitleri grubuna dâhil olan yağ asitleri cevabı da verilebilir. Kapsül olarak da üretimi yapılan bir maddedir. Vücudumuz omega 3 ihtiyacı anne karnındayken başlar.

Yaşlılığa kadar olan dönem de dâhil her dönemde bu ihtiyacın giderilmesi gerekmektedir. Omega 3’ün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Buna karşın vücutta eksikliğinin olması sonucunda bazı bozukluklar görülür. Omega 3 vitamin ihtiyacının özellikle hamilelik döneminde yeterli seviyede karşılanması hem anne hem de çocuk için hayati öneme sahiptir.

Omega 3’ün Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen bu vitaminin insan vücudunu önemli seviyede bir rahatlamaya ulaştırdığını görmekteyiz. Omega 3’ün faydaları arasında kan şekerini düzenlemesi vardır. Kolestrol ve trigliseritler düşer ve bu sayede kalp krizi riski azalır. Gözde yaşa bağlı olarak gelişen sarı nokta tehlikesini azaltır.

Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Konsantre olmaya ve dikkatin dağılmasını engellemede yardımcı olmaktadır. Kemikleri güçlendirmede bire birdir. Kan akışını rahatlatarak kanın pıhtılaşmanı önler. Omega 3’ün Faydaları arasında en önemlileri bunlardır. Bu vitamin hamilelik sırasında ise erken doğum riskini azaltır ve bebeğin retina ve beyin gelişimine fayda sağlaması ile önem arz etmektedir.

Omega 3 Kimler Kullanmalı?

Bu vitamin bu kadar sağlıklıyken Omega 3 Kimler Kullanmalı? Kalp rahatsızlığı olanlar, büyüme çağında oldukları için okul çocukları, sadece kontrol kontrolünde hamile kadınlar ve menopoza girmiş kadınlar omega 3 kullanmalıdırlar. Bu vitamini kullanması tavsiye edebileceğimiz insanlar arasında diyabet hastaları, daha sağlıklı yaşamak isteyen insanlar ve otuz yaşını geçmiş insanlar olabilmektedir.

Ancak böyle bir vitaminin yine de uzman bir doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir. Kapsül dışında omega 3 içeren besinler de yeterli düzeyde alındığı zaman insan vücuduna uygun miktarda alınabilmektedir. Omega 3 içeren besinler arasında badem, fındık, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi bitkiler ve somon, sardunya gibi besinler vardır.

B12 Vitamin ve Eksiklikleri ile ilgili Yazımız.

Önerilen Yazı

B12 Vitamini Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 ay önce

    Mevsimin de mutlaka balık tüketilmelidir yüksek miktarda OMEGA 3 bulunduruyor ve yanı sıra günlük yaşamımızda yukarıda ki yazı da da belirtildiği gibi fındık, ceviz,badem gibi kuruyemişler le de takviye şeklinde alınabilir.