İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Monitör Nedir, Monitör Çeşitleri?
Trendlerdeki Yazı

Monitör Nedir, Monitör Çeşitleri?

Monitör

Monitör, görüntü elde etmek için kullanılan bir tür elektronik araçtır. Bilgisayar gibi kaynaklardan elde ettiği çıktıyı insanlara yansıtmak için kullanılmaktadır.Bilgisayarın kasası beyin, monitör ise göz olarak değerlendirilebilir. Yapılan işlemlerin dış ortama yansıtılmasını sağlamaktadır.

Monitör elektronik devreler ve güç transformatörlerinin birleşmesiyle oluşmaktadır.Boyutları ise ‘inç’ olarak ifade edilir. Bu boyut bir monitörün bir köşesinden diğer köşesine olan uzaklığı ifade etmektedir.

Monitör Çeşitleri

Monitör tipleri eski tip ve yeni tip olarak iki çeşittir:

  1. CRT Monitörler (Cathode Ray Tube)

Günümüzde nadiren kullanılmakta olan bu monitörler, yerini LCD’ye bırakmaya başlamışlardır. Bu monitörler televizyon gibi oldukça büyüktür ve yer kaplarlar. Tüplü olarak bilinirler ve geniş oldukları için büyük yer kaplarlar. Bu monitörlerdeki her noktalar renkli fosfor noktalarından oluşmaktadılar. Bu noktalar ‘piksel’ olarak bilinmektedir.

  • LCD Monitörler (Liquid Cyristal)

İsminden de anlaşılacağı üzere yapısında sıvı kristaller bulunmaktadır. CRT monitörlere göre oldukça incedir. Görüntü sıvı kristal diyotlarla sağlanır. Basit çalışma sistemleri ile tasarlanmışlardır. LED TV’lerden farkı aydınlatma sistemidir. Bu tip monitörlerdeki aydınlatma sistemi florasan lamba ile sağlanır. LED TV’lerde ise LED ışığı kullanılmaktadır. Bu yüzden LED TV’ler, LCD monitörlere göre görüntüyü daha iyi yansıtırlar.

  • Plazma Monitörler

Özel kullanım için üretilmişlerdir, bu yüzden görüntü kalitesi oldukça gelişmiştir. Bilgisayarlarda nadiren kullanılan bu monitörler sinema ve televizyon sistemleri için üretilmiştir. Fiyat olarak diğer monitörlere göre oldukça pahalıdır. Bireysel kullanım için uygun yapılar olduğu söylenemez. Organizasyonlar ya da sunu gösterimleri için kullanılması doğrudur fakar son yollarda plazma monitörlerin kullanılması yaygınlaşmaya başlamıştır.

Çözünürlük

Yatay ve dikey olarak ekrandaki nokta sayısı ile ölçülür. Çözünürlüğün artmasıyla birlikte ekrana daha fazla bilgi sığdırılabilir fakat görüntüler küçülmektedir.

Monitör TV

MonitörTV, soket, usb, hdmi girişleri bulunan ve hem televizyon izlemek için hem de bilgisayara bağlamak için kullanılan bir tür araçtır. Ancak televizyon ile aralarında bariz farklar vardır. Bunlar gözle görülebilen farklar olmaktan çok teknik farklardır ve bu fark tepki sürelerinden kaynaklanmaktadır.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 11 ay önce

    bilgisayarım için monitör alacağım ama fiyatlar çok pahalı. Ucuz olanlarla da oyun oynanmıyor. ne yapalım eski göbekli pclerden mi alalım