1. Ana Sayfa
 2. BİLGİ
 3. Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı
d_nceli_

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanseri Belirtileri, İlk aşamada mide kanseri belirtileri bireylerin fark edebileceği derecede belirgin belirtiler oluşturmayabilir. Oldukça sinsi...

mide-kanseri-belirtileri-nelerdir-iste-mide-kanserinin-kritik-belirtileri

Mide Kanseri Belirtileri

İ lk aşamada mide kanseri belirtileri bireylerin fark edebileceği derecede belirgin belirtiler oluşturmayabilir. Oldukça sinsi ilerleyen bir hastalıktır. İlk aşamada hafifçe bir mide bulantısı ile zaman zaman kusmalar meydana gelebilir. Ancak bu aşama hiç bir şekilde belirti ortaya çıkmadan da geçilebilir. Kanserli hücrelerin sayıları arttıkça aşağıdaki mide kanseri belirtileri de ortaya çıkabilir. Hazımsızlık, geğirme ve asidite: En erken mide kanseri belirtileri çoğunlukla asidite ve geğirme görülmesidir. Hazımsızlık uzun bir süre görülebilir.

 

Dışkıda Kan Görülmesi: Dışkıda kan belirtisi dışkı renginin koyu kahveye dönmesi, bordo ya da tuvalet kağıdı üzerinde kan görülmesi ile kendini belli etmektedir. Genellikle gizli kan görülür. Ancak dışkıda kan görülmesi yalnızca mide kanseri belirtisi değildir. Bu midede ülser ya da hemoroit gibi risk oranı daha az olan bir rahatsızlığın belirtisi de olabilmektedir. Böyle bir belirti gördüğü zaman hemen bir hekime gidip muayene olmanız gerekmektedir.

 

Mide Ağrısı: En sık görülen mide kanseri belirtisi ve kişileri doktora gitmeye mecbur bırakan belirtidir. Bu ağrı derecesi hafif ve rahatsızlık veren ağrıdan, daha şiddetli ağrılara kadar uzayan genişçe bir yelpazede görülebilmektedir.

 

Ağrılar çoğunlukla midenin üst kısmında meydana gelir. Israrlı mide ağrıları nedeni ne olursa olsun önemlidir ve en kısa süre içinde bir uzman hekime muayene edilmesi son derece önemlidir.

Mide Bulantısı – Kusma: Sürekli görülen mide bulantısı ile kusma sık görülen mide kanseri belirtileri arasındadır. Ancak bu belirtiler her hastada görülmeyebilir. Kusma sürekli olarak görülebilir ve kusma içeriğinde kan görülmesi de hastalığın belirtilerindendir. Daha çok gizli kanama görülür ancak taze kan ise parlak bir görünümdedir. Eğer mide de kalmış ise kahve telvesi gibi bir görünüme sahiptir.

 

Nedensiz Kilo Kaybı: Egzersiz ve beslenme programında bir değişiklik olmamasına rağmen kilo kaybı yaşamak mide kanseri belirtileri arasındadır. İştah kaybı ile birlikte görülür.

 

Kronik Yorgunluk: Mide kanserinin sebep olduğu yorgunluk, sıklıkla dışkıyla ve kusma ile birlikte kaybedilen kanın sebep olduğu anemi ile birlikte ortaya çıkmaktadır. Kan kaybı nefes darlığı sorununa da yol açabilir.

 

Batında sıvı görülmesi: İlerlemiş derecede ki mide kanseri vakalarında bazı insanların karınlarında sıvı oluşarak birikebilir. Yumru şeklinde fark edilir.

Hastaların birçoğunda el ile yapılan muayenelerde bir kitle hissedilmektedir.

Kan tükürme: Genellikle nadir görülen belirtidir. Mide kanserinin daha ileri dönemlerinde meydana gelebilir.

 

Yemek yedikten sonra rahatsızlık hissi oluşması mide şişliği ile karın gerginliği görülmesi;

 

 • Halsizlik ve bitkinlik,
 • Enerji eksikliği,
 • Kansızlık (anemi)
 • Yutkunma zorlukları,
 • Açlık duygusu hissetmeme,
 • Genel sağlıkta düşüş,
 • Nefes nefese kalma hissi,
 • Mide yanması,
 • Sindirim sorunları,
 • Cilt renginde sararmalar,
 • Göğüs kemiği altında ağrı görülmesi,
 • Midede doluluk hissi,
 • Karaciğer ve lenf bezlerinde meydana gelen büyümeler,
 • İshal ya da kabızlık

Kanser ile ilgili bir diğer yazımıza göz atmak ister misiniz?

Önerilen Yazı

Kanser Belirtileri ve Önemleri Nelerdir?

 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap