İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. BİLGİ
  3. Lemming Fareleri

Lemming Fareleri

limimngfaresi

Lemming Arktik’te veya tundra ekolojik topluluğunda yaşayan, Kuzey ülkelerine özgü bir kır faresidir. Bu otçul küçük kemirgenin 2 santimlik kısa bir kuyruğu ve esmer sarı renkli kara lekeleri olan bir kürkü vardır. Aynı zamanda boyu 15 santimdir. Soğuk mevsimlerde sürüler halinde göç edebilirler.

Belirli dönemlerde nüfus patlaması yaşayan kır fareleri yiyecek ve barınak arayışı içine girerler ve her yere yayılabilirler. Çok hızlı üreme potansiyeline sahip kır faresi aynı zamanda diğer farelerden farklı olarak saldırgan özellik gösterirler. Renkleri ile de diğer farelere göre daha dikkat çekici olabilirler.

Kır Fareleri ile İlgili Yanlış İnanışlar

Lemming fareleri ile ilgili pek çok yanlış inanış söz konusudur. Bu inanışlar oldukça eskilere dayanır. Coğrafyacı Zeigler tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre kır fareleri fırtınalı havalarda gökyüzünden yağmur gibi düşüp ilkbahar döneminde aniden ölürler.

Bir başka inanışa göre ise kır fareleri göçleri sırasında uçurumdan atlayarak toplu halde intihar ediyorlardır. Ancak kır fareleri göç etme davranışlarının bir sonucu olarak uçurumundan düşebilirler. Hatta bu inanış sebebiyle zamanla Lemming Fareleri’nin bu davranışı Sosyal Psikolojide Lemming Sendromu olarak anılmaya başlandı.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Biz insanlar valla bu dünyaya fazlalığız. Yaşayabilmek için başka canlıların yaşam alanlarına hücum ediyoruz. Bir kıyamet şart