1. Ana Sayfa
 2. ANNE VE BEBEK
 3. Kahvaltı Çocuklara Nasıl Sevdirilir?
d_nceli_

Kahvaltı Çocuklara Nasıl Sevdirilir?

Yemeğini yemeyen çocuğa yemek yeme konusunda ısrar etmeyin. Acıkan çocuk yemeğini yer. Hiçbir çocuk açlıktan ölmez. Bu yüzden endişelerinizi bir kenara bırakıp rahat olmaya çalışın. Yemek konusunda çocuğunuzu çok sıkboğaz etmeyin.

Çocuklara kahvaltıyı sevdirme yöntemleri
 • ÇOCUK VE SABAH KAHVALTISI

Çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmesi çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimleri açısından çok önemlidir. Kahvaltı günün daha zihinde geçmesini sağlar. Gün boyu aktif olan zihin yüksek performans sergileyerek okul başarısına olumlu katkı sağlar

Kahvaltı yapmayan çocukların derslerde algı yetenekleri azaldığı için dikkat süreleri kısalır.  Kahvaltı yapmayan çocuklarda kan şekeri düşüklüğüne bağlı olarak; halsizlik, baş dönmesi, bayılma hissi, terleme, baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı şikâyetleri gözlenir. Şikâyetler çocukların bir şeyler yemesi ile düzelse de öğrenme üzerindeki etkileri düzelmez.

 

Büyük şehirlerde yaşayan çocuklar okula gitmek için güne erken saatlerinde uyanıp yoğun bir trafikten sonra okula ulaşır.  Çocuklar çok erken saatte uyanmakta zorluk çekiyor ve uyandıktan hemen sonra da kahvaltı yapmak istemiyor. Eğer anne de çalışıyorsa ikinci bir vakit problemi ortaya çıkıyor. Bu durumda kahvaltı atlanan ya da önemsizce geçiştirilen bir öğün haline geliyor.

 

Kahvaltı günün ilk enerjisini almak ve zindelik kazanmak için çok önemli bir öğündür. Yeterli ve dengeli kahvaltı yapan çocuklar, gün boyu süren faaliyetlerde ve derslerde; anlama, algılama, problem çözme, hatırlama ve verimli şekilde çalışma becerilerini daha üst düzey sergiler.

 

Çocukların gelecekteki beslenme alışkanlıklarına yön vermek için okul çağı çok önemlidir.  Bu nedenle bu yaşlarda çocuklara düzenli kahvaltı yapma alışkanlığının kazandırılmalıdır.

Akşamdan yapılacak küçük hazırlıklar sabah kahvaltısı için vakit sorununu çözer.

Çocuklara kahvaltı sevdirmek özellikle sabah ilk uyandıklarında hem çocuk hemde aileler için tam bir işkenceye dönmektedir. Çocuklar ilk gözlerini açtığı gibi bir şeyler yemek istemiyor.

Çocuklara sabah kahvaltısı sevdirme
Çocuklara sabah kahvaltısı sevdirmek

 

 • SABAH KAHVALTI ÖNERİLERİ

Tam buğday un ile yapılan ev yapımı poğaçalar sabah kahvaltısında en büyük yardımcınız olacaktır. Zengin lif içeren tam buğday unlu poğaçaları ılık süt ve beyaz peynir eşliğinde çocuğunuza kahvaltıda sunabilirsiniz. Tam buğday unu içerdiği zengin liflerle çocuğunuzun sindirim sistemini düzene sokarken süt ve peynir ise çocuğunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

 

Tam buğday unu ile yapacağınız keklerin içine besin değeri yüksek kuruyemiş ve meyve ekleyebilirsiniz. Şeker yerine bal yada pekmez kullanarak doğal kekler yapabilirsiniz. Keki bir bardak ılık süt ile çocuğunuza kahvaltıda ikram edebilirsiniz.

 

Tam tahıl ekmeğin içine peynir, domates, biber ve maydanoz koyarak doyurucu bir besin sandviçi hazırlayabilirsiniz. Aynı malzemeleri kullanarak yağsız ve sağlıklı tostlar yapabilirsiniz.

 

Yumurta ve peynir protein açısından zengin olan besinlerdir. Bu besinler yorgunluğu ve açlık hissini yok eder. Birçok çocuk yumurtayı kokusundan dolayı yemek istemez. Haşlanmış yumurtaya dere otu ve maydanoz gibi yeşillikler ekleyerek kokusunu önleyebilir, çocuklarınıza yumurtayı sevdirebilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği malzemelerden oluşan az yağlı omletlerde çocuklar için iyi bir kahvaltı seçeneğidir.

Çocuklara kahvaltı sevdirme eğitimi
Çocuklara kahvaltı sevdirme eğitimi
 • SABAH KAHVALTISI İÇİN UZMAN ÖNERİLERİ

 • Çocuklara bebeklikten itibaren yemekleri tattırın. Küçük yaşta çocuklara kahvaltıyı sevdirmelisiniz. Neleri sevip neleri sevmediğini tespit edip sevdiği seçenekleri çocuklara sunun.

 

 • Çocukların tabağına yiyeceği kadar yemek koyun. Çocukları yetişkin gibi düşünüp sizin kadar yemesini beklemeyin. Yemesi konusunda da ısrarcı olmayın.

 

 • Yemek seçme konusunda çocuklarınıza alternatifler sunun. Sevdiği şeylerin listesini yapıp her gün farklı sevdiği bir şeyi kahvaltıda sunun.

 

 • Yemek öncesi çocuklarınızın cips, kola, çikolata tüketmesine izin vermeyin. Bu besinler iştahın kapanmasına neden olur.

 

 • Yemek yeme konusunda çocuğa baskı yapmak, tehdit etmek ve kıyaslama yapmak doğru değildir. Aksi taktirde çocuk yemeğe karşı olumsuz duygu besler.

 

 • Çocuğun kendi yemeğini kendisinin yemesine müsaade edin. Çocuğunuza bebek muamelesi yapmayın. Ona yemeğini hala sizin yedirmeniz kendini yetersiz ve değersiz hissetmesine neden olur. Çocuğun özgüven duygusu gelişmez.

 

 • Yemek yerken çocuklarınızla hoş sohbetler edin. Yemek yemenin yararlarını, besinlerin hayatımızdaki yerini anlatın. Yemek yeme konusunda çocuğunuza örnek olun.

 

 • Yemek yeme konusunu ödül ve pazarlık haline getirmeyin. Yemeğini yersen seni markete götürürüm gibi yaklaşımlar yanlıştır. Yemek yemenin kötü bir durum olduğu algısı çocukta gelişmeye başlar. Bu yüzden yemek konusunu hiçbir zaman pazarlık haline getirmeyin. Çocuk ödüle ulaşmak için yemek yer, ya da ödül almak için yemek yemez.

 

 • Yemeğini yemeyen çocuğa yemek yeme konusunda ısrar etmeyin. Acıkan çocuk yemeğini yer. Hiçbir çocuk açlıktan ölmez. Bu yüzden endişelerinizi bir kenara bırakıp rahat olmaya çalışın. Yemek konusunda çocuğunuzu çok sıkboğaz etmeyin.

 

 • Yemek saatlerini evde düzene sokup her gün aynı saatte yemek yemeye özen gösterin. Sabah 7 öğlen 13 akşam 18 ideal yemek saatleridir. Her gün çocuğunuza 3 öğün yemek hazırlayın. Yemekleri hep beraber ailecek yemeye özen gösterin. Çocukların televizyon karşısında, ayakta gezerek yemek yemelerine izin vermeyin.

 

 • Yemeklerin sıraya ve nizama göre yenilmesine dikkat edin. Ön yemekler yenmeden ana yemeklere ve tatlıya geçmeyin. Tatlılar çocukların iştahını kapatır.

 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Çocukların keyfine bakarsak herşeyi önüne indirir haldır huldur dalsın yemeğe keyfince yesin. Bu şekilde gayet de çok severler :)))))