İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. GÜNCEL
  3. İztuzu Plajı Ve Nesli Tükenmekte Olan Caretta Caretta

İztuzu Plajı Ve Nesli Tükenmekte Olan Caretta Caretta

carettacaretta

Maviyle yeşilin iç içe olduğu, insanın ruhunu dinlendirip adeta kendini yeniden bulduğu yerlerden biri olan Dalyan, iztuzu kumsalı ile her mevsim cennet gibi. Bunun yanında iztuzu kumsalı, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları Caretta Carettaların yaşayabildiği son yerlerden biri. Soyu tükenmekte olan canlılar listesindeki bu sevimli Caretta Carettalar, yumurtalarını bırakmak amacıyla iztuzu plajına geliyorlar.

İztuzu Plajı Koruma Altında

Dalyanlıların çabalarıyla iztuzu plajında yapılması planlanan büyük turizm yatırımlarının iptal edilmesi, Caretta Carettaların çevre koruma çalışmalarının sembolü haline gelmesine neden oldu ve bu çabalar sayesinde Dalyan bölgesi Özel Çevre Koruma Alanı ilanıyla koruma altına alındı.

Sevimli Deniz Kaplumbağaları: Caretta Carettalar

Yuva yapmak için doğdukları kumsala gelen Caretta Carettaların boyları 115 ile 150 santim civarında ve ağırlıkları 70 ile 90 kg aralığında değişebiliyor. 25-30 yıl arasında erginleşen dişiler doğdukları kumsaldan başka yere yumurta bırakmıyorlar. Nisan ayında iztuzu plajına gelmeye başlayan Caretta Carettaların en önemli besin kaynağı mavi yengeçlerdir.

Caretta Carettalar Ve Yumurtaları

Normalde 2 ya da 3 yılda bir yumurta yapan Caretta Carettalar, yumurtalarını arka ayaklarıyla açtıkları çukurlardan birine gömüyorlar. Bunun için çeşitli çukurlar açan deniz kaplumbağası, içgüdüsel olarak yumurtalarını hangi çukura koyduğunun belli olmaması için ve nem oranını da dikkate alarak en uygun yeri seçiyor. Neredeyse 80 ya da 100 tane olan yumurtalarını bu çukurlardan birine gömüyor. Anne kaplumbağa çok zorlandığından ve yumurtlama saatlerce sürdüğünden sürekli gözyaşı döküyor. Yumurtalarını çukura gömüp kamufle ettikten sonra içgüdüsel olarak yavrularının dünyaya ne zaman gözlerini açacağını hesap eden anne kaplumbağa kumsala çıkıyor.

Yumurtasını Kıran Yavrular

Kuluçka süresi yaklaşık 60 gün süren Caretta Carettaların yavruları, bu dönemin sonunda yumurtalarını kırıyor ve neredeyse 26 saat kumun içinde hareketsiz kalıyorlar. Daha sonra birbirlerine yardım ederek yüzeye tırmanmaya başlayan yavrular, çukurdan tamamen çıkıyorlar ve ufuk aydınlığını takip ederek denize geliyorlar. Etrafta başka bir ışık kaynağı olduğunda bunu ufuk ışığı sanan yavrular o tarafa yöneliyor ve bu da ölümlerine yol açıyor. Bu yüzden iztuzu plajı akşam 20.00 ve sabah 08.00 saatleri arasında insanlara kapatılıyor.

Yorum Yap