1. Ana Sayfa
 2. BİLGİ
 3. Hafif Yanıklara Ne İyi Gelir?
Trendlerdeki Yazı

Hafif Yanıklara Ne İyi Gelir?

Derinin sadece üst kısmının etkilendiği yanıklar acı vermekle birlikte insanın kendi başına halledebileceği yanıklardır. Deride kızarıklık ve hafif acı vardır. Çocukların derisi çok hassas olduğundan 1. derece yanıklarda bile çok sorun çıkabilir.

Hafif yanıklara ne iyi gelir

Yanıklar derinin altına işleme oranı baz alınarak derecelendirilir.

 1.derece yanık

Derinin sadece üst kısmının etkilendiği yanıklar acı vermekle birlikte insanın kendi başına halledebileceği yanıklardır. Deride kızarıklık ve hafif acı vardır. Çocukların derisi çok hassas olduğundan 1. derece yanıklarda bile çok sorun çıkabilir. Bu bakımdan çok küçük çocukların yanık az da olsa yanığın üzerine buz konup doktora götürülmesi tavsiye edilir.

 

 1. derece yanık

Derinin orta tabakasına kadar inmiş yanıklardır. Cilt üstünde su keseleri toplanır ve kızarıklık geniş bir alana yayılır. Acı 1. dereceye göre daha fazla hissedilir. 2. derece yanıklarda bazı yetişkinlerin de doktora gitmesi tavsiye edilir. Hasta yanık üzerinden kıyafetleri çıkara biliyorsa çıkarmalıdır.

 

 1. derece yanık
 2. derece yanıklarda ise durum çok daha kötüdür. Yanık tüm deri katmanının geçmiş et ve kemik bölümlerini etkilemiştir. Derinin üstü çok koyu renktir ve dokunulduğunda sert bir his verir. 3 ve üstü ağır yanık vakalarıdır. Uzun tedaviler gerektirir. Bazen deri nakli yapılır bazı durumlarda ise tedaviden tam bir sonuç alınamaz.

Müdahale edilebilecek 1. derece yanıklar ve yöntemler

 1. derece olan yanık acılarından kişi kendisi basit işlemlerle kurtulabilir. Peki, 1. derece yanığa ne iyi gelir:

 

 1. Aşırı acı biber çeşitleri hassas deriye sahip insanlarda yanık acısı oluşturabilir. Bu gibi insanların derisi ince ve yumuşaktır. Hassas deriye sahip insanlar acı biberle direkt temas etmemeli gerektiğinde eldiven kullanarak iş yapmalı. Acı biber yüzünden oluşan yanıklar için elleri limonla ovmak, yıkamak ve işleme acı geçinceye kadar devam edilmesi önerilir.

 

 1. Güneş, yanığa ne iyi gelirsorusunun en yaratıcı bir şekilde çözüm yolları bulunduğu yanıklarını oluşturur. Yoğurt, diş macunu ve mayonez özellikle sırt bölgesi güneş yanıklarında kullanılır. Bunların içerisinde yoğurt serin olması ve yağlı olması ile işe yarayabilir. Güneş yanıkları insanın ateşinin çıkmasına neden olabileceğinden daha iyi önlemler de alınabilir. Bunları buz torbalarını bölgede tutmak ve eczaneden yanık için merhem almak olarak sıralayabiliriz.

 

 1. Ateşe hafif temas, yağ sıçraması, sıcak su dökülmesi ve sıcak bir cisimle kısa süreli temas gibi durumlarında oluşan 1. derece yanığa ne iyi gelir: Öncelikle yanık eğer çok çok hafif ise anestol gibi bir anestetik krem sürülürse 5 dakika içerisinde acı kendiliğinden geçer. Bir gün kadar o bölgeyi sıcak ortamlara yaklaştırmamak da yeterli olur. Örneğin ısınmak için sobaya uzatmamak, ocakta yemek yaparak ısıya maruz bırakmamak çok basit yanıklar için yanığa ne iyi gelirsorusunun cevabıdır. Bazen 1. derece de olsa yanık çok acı verebilir. Bu durumda o bölgeyi soğuk suya tutmak ve ardından buz torbası koyulması tavsiye edilir. Su içerisinde uzun tutulması ise su toplamasına neden olur ve bilinenin aksine yanığa ne iyi gelir sorusunun doğru bir cevabı değildir.
BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 1 ay önce

  Herhalde hayatımda yanık kadar canımı acıtan bişey olmamıştır. İlk olaraktan yapabilirseniz yanan bölgeyi hemen buzlu suya koyun buz bulamazsanız soğuk su dökün sonra ne olursa olsun doktora gidin ve vereceği kremleri sürün hangi derece yanık olduğunu hekimler anlar ve ona göre tedavi önerirler.