İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Frengi Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

frengi

Frengi genel olarak cinsel yolla bulaşabilen bir hastalıklır. Tarihi kaynaklarda Frengi ile ilk olarak Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ‘’…Avrupa’dan yayılan bir bulaşıcı hastalık,’’ olarak karşılaşıyoruz. Frenk, kelime olarak Avrupalı anlamındadır. Arapça’da aitlik bildiren ‘’i’’ eki ile pekiştirilen Frengi,  ’’ Avrupalı’ya ait’’ olarak karşımıza çıkmaktadır. Sifiliz olarak da adlandırılan Frengi hastalığı, bir bakteri çeşidinin neden olduğu cinsel yolla bulaşabilen ve kronik bir hâle gelen enfeksiyon çeşididir.

Çıkış yeri Avrupa olması dolayısıyla Frengi adını almıştır. Bu hastalık, önlem alınmadığı takdirde ölümcül olabilir. Keza tarihte bu hastalıktan dolayı toplu ölümlerin olduğunu görebiliyoruz. Özellikle askerî kayıtlarda Frengi hastalığıyla ilgili birçok ölüm vakası gerçekleşmiştir.  Özetle Frengi Ne Demek? diye soracak olursak, cinsel yolla bulaşabilen ve tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere neden olan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Frengi Belirtileri

Frengi Belirtileri arasında ilk olarak hastalığın bulguları cinsel ilişkiden sonraki 3 hafta içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Hastalık belirtileri genel olarak 3 evrede kendisini göstermektedir. Birinci evrede, yara oluşmaya başlar. Vücudun çeşitli bölgelerinde birden fazla sulu ve kaşıntılı yaralarla karşılaşmak mümkündür. İkinci evrede ise yaranın çıkmasından sonra ortalama bir ile altı ay içerisinde ateş, boğaz ve baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, kilo kayıpları ve bulantı, kusma gibi belirtiler kendisini göstermeye başlar.

Bunun yanı sıra vücutta farklı bölgelerde deri dökülmeleri ve farklı şekillerde yaralar görülmektedir. Deri dökülmeleri, pürüzlü kabarık ve kırmızı şekilde görülebilir. Son evre olan üçüncü evrede ise tedavi daha da zorlaşır. Herhangi bir belirti vermeksizin yıllarca vücutta kalabilir. Felç ve ölümü de beraberinde getirir.

Frengi Tedavisi

Eski dönemlerde teknolojinin gelişmemesi, bu hastalıktan dolayı ölüm oranlarının artmasına yol açmıştır. Şimdi ise gelişen teknoloji ve ilaç sektörünün gelişmesi ile birlikte bu Frengi Tedavisi mümkün hale gelmiştir. Öncelikle hastalığın evresi ile ilgili doktorun tanısı önemlidir. İlk olarak hastalığın hangi evrede olduğu ortaya konmalıdır. Buna bağlı olarak doktor kontrolünde çeşitli tedavi ve takip yöntemi ile bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Yorum Yap