1. Ana Sayfa
  2. BİLGİ
  3. Fermantasyon Ne Demek, Yaşamda Fermantasyon?

Fermantasyon Ne Demek, Yaşamda Fermantasyon?

fermantasyon

Köken itibari ile Latince bir kelime olan Fermantasyon ‘’Fermentum’’ yani ‘‘maya’’ anlamında karşımıza çıkmaktadır. Üzerine aldığı ek ile birlikte günümüzdeki anlamını kazanarak Fransız dili aracılığıyla geçmiş olan bir terimdir. Peki, Fermantasyon Ne Demek? Bir maddenin, bakteriler, mantarlar ve diğer organizmalar aracılığıyla çoğunlukla sıcaklık verilerek ve köpürtülerek çürütülmesi olayına denmektedir.

Tam Türkçe karşılığı ise mayalamaktır. Özellikle bazı besinlerin yapım aşamasında çok kullanılan bir yöntemdir. Bu noktada mayalama işlemi besinlerin şeklini değiştirmemizde ve bunlardan farklı besinler elde etmemizde önemli bir yöntemdir. Mayalama yöntemi günümüzde birçok hazır gıdada kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra maddelerin uzun süre kendi halinde kalması ve besleyiciliğini kaybederek çürümesi olayına da fermantasyon adı verilmektedir.

Fermantasyonun Kullanım Alanları

Fermantasyonun Kullanım Alanları konusuna günümüzde çok sık rastlanmaktadır.  Halk arasında mayalanma olarak adlandırılmaktadır. Bilimsel olarak da biyokimyasal bir süreç ile meydana gelir. Genel olarak gıda endüstrisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra alkol üretiminde de mayalama işlemi çok sık yapılmaktadır. Alkolün işlenmesinde temel olarak mayalama faktörü önemlidir. Diğer bir yandan petrolün işlenmesinde, boya üretiminde, kozmetikte, lastik, plastik üretiminde dolayısıyla hemen hemen tüm sanayide kullanılmaktadır.  Bir ülkede Fermantasyon veya mayalamanın kullanımı gelişmekte olan endüstriyel yatırım bağlamında oldukça avantaj sağlar.

Fermantasyon Tarihçesi

Fermantasyon işlemi, sanayinin gelişmesi ile birlikte birçok sahada kendini göstermiştir. Özellikle yeni hammaddelerin keşfedilmesi ve bu hammaddelerin sağlıklı olarak kullanılabilmesi amacıyla, Fermantasyon gibi çeşitli işlemlerin bulunması tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Fermantasyon Tarihçesi ile ilgili İlk olarak bahsedilmesi gereken ilk devre Fransız Kimyager Louis Pasteur’un ( Luis Pastör) 1857 yılında yaptığı gözlem sonucu canlı maya hücrelerini izleyerek, Fermantasyon olayını keşfetmesidir.

Daha sonra ise 1907 yılında Nobel Kimya Ödülünü kazanan Eduard Buchener, maya hücrelerinin parçalanmasının da bir fermantaston gücüne sahip olduğunu keşfetmiştir. Bu keşiften sonra yukarıda da sözü geçen birçok farklı alanda Fermantasyon, etkisini arttırmıştır. Bu bilgiler ışığında ayranın yoğurda, sütün peynire, arpa özünün biraya dönüşmesi bilimsel ve üretimsel anlamda daha etkin hale gelmiştir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 11 ay önce

    Hayatımızın her alanında fermantasyonla karşılaşıyoruz aslında. En basidinden turşu.