İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. Drone Nedir, Kullanım Alanları nelerdir?

Drone Nedir, Kullanım Alanları nelerdir?

drone

Teknolojinin hızla ve sınırsız bir şekilde ilerlediği bir dönemde yaşıyoruz. Daha önceki yıllarda bir dal parçasından bile oyunlar çıkartabilen bir çocukluk dönemi yaşayan insanlar vardır. Bu oyuncakların yerini teknoloji sayesinde uzaktan kumandalı arabalar aldı. Şimdi ise onların yerini karada değil, havada da hareket ettirebildiğimiz drone araçları aldı.

Peki, bu Drone Ne Demek? İngilizce’de “erkek arı” manasına gelen drone, günümüzün uzaktan kumandalı arabaları gibidir. Tabi bu biraz daha gelişmiş bir versiyona sahiptir. Tarihte genellikle askeri amaçlar için kullanılan drone, artık herkes tarafından kullanılabilen bir araç haline gelmiştir. Küçük çocukların oyuncaklarından tutun da interneti olmayan yerlere ulaşmak adına da kullanılmaktadır.

Drone Kullanım Alanları

Milenyum döneminin en son teknolojileri arasında olan drone, iki farklı tipe sahiptir. İlki şarjı yettiği sürece havada kalabilen ARDrone ve DJIPhantom gibi ürünlerdir. Diğeri ise Mark Zuckerberg tarafından geliştirilen internetsiz alanlarda da çalışılması hedeflenen drone türüdür. Ancak günümüzde daha çok ilk türdeki drone tipi kullanım daha yağındır.

Drone Kullanım Alanları arasında gazetecilik ve Show dünyası bulunmaktadır. Çünkü şu anda profesyonel kameraların dışında çekilmesi zor olan görüntüleri bir drone sayesinde çekmek ve bunu insanlarla paylaşmak daha kolaydır. Bunların dışında drone türleri sporda, seyahatte, pazarlamada, tarımda, kargo gibi taşımacılık alanlarından sağlık alanlarına kadar birçok alanda yerini çoktan almıştır.

En Tanınmış Drone Firmaları ve Ürünleri

Drone firmasının yaklaşıl yüzde yetmişini elinde bulunduran DJI markası 2006 yılında Frank Wang tarafından kurulmuştur. Profesyonel filmlerin ve çeşitli araştırmaların çekiminin yapılmasında neredeyse ilk tercih edilen markadır. Spark, Mavic Phantom, Inspire, Agras ve Matrice adlı ürünleri mevcuttur.

En Tanınmış Drone Firmaları ve Ürünleri arasında Fransız firması olan Parrot’ı ve onun ürünü olan AR.DRONE’u unutmamız gerekir. Eachine ise bütçeye uygunluğu ve amatör başlangıçlar için göz atılması öncelikli markalar arasındadır. Ancak yeterli teknik donanıma ve bilgiye sahipseniz kendi drone türünüzü yapabilmeniz mümkündür. Yine teknoloji sayesinde çeşitli internet sayfalarında bununla ilgili bilgilere ve anlatımlara ulaşmanız mümkün olacaktır.

Yorum Yap