İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Destek Ve Direnç Noktaları Nedir

Destek Ve Direnç Noktaları Nedir

Destek-ve-direnç-noktası

Destek ve direnç noktaları borsa ile ilgili olan bir tabirdir. Borsa ile ilgilenen insanlar bu tabirleri çok iyi bilmektedir. Bu tabirler genellikle ekonomi ve piyasa kanallarında kullanılmaktadır. Destek ve direnç noktaları yatırım aracının fiyat sevilerinin arz ve talep durumunu göstermektedir. Destek seviyesi genel olarak fiyatların belirli bir seviyenin altına düşmesine engel olarak aynı seviyede durmalarını sağlamaktadır. Direnç seviyesine bakıldığın direnç seviyesi de fiyatların istenen seviyenin üstüne çıkmasına engel olmak ve bunun için yapılan işlemlerdir.

Destek, fiyatı belirlenen bir ürünün var olan fiyat seviyesinin altında bulunur ve fiyatın düşmesine engel olur. Yani bu durumda fiyat bu noktadan sonra ilerleyerek sınırı geçmek yerine geri dönmesini ifade etmektedir. Direnç, bir ürünün var olan seviyenin üstünde bulunmaktadır. Destek ve direnç seviyeleri kırıldığı vakit yeni bir destek ve direnç seviyesi bulunana kadar fiyatlar sabit durmamaktadır. Destek ve direnç noktaları yatırımcılar için büyük önem taşımaktadır. Yatırım yapılacak olan alanının fiyat belirlemesi bu noktalara bağlı olarak yapılmaktadır.

Destek ve Direnç Noktalarının Piyasaya Uygulanması

Yatırımcılar piyasadan kazanmak için destek ve direnç noktalarında bazı hususlara dikkat etmektedir. Bunlar:

  • Belirlenen fiyat üzerinde destek ve direnç seviyesi ne kadar uzun süre kalırsa, destek ve direnç seviyesinin ne kadar kuvvetli olduğu anlaşılmaktadır. Sabit kaldığı süre güvenilirliğini göstermektedir.
  • Destek ve direnç seviyesini belirleyen diğer nokta işlem hacmidir. İşlem hacmi ne kadar fazla ise destek ve direnç seviyesi o kadar güçlü olarak görülmektedir.
  • Yakın zamanda oluşan destek ve direnç noktaları eskiden oluşan destek ve direnç noktalarına göre daha güçlü olduğunu göstermektedir. Çünkü yakın zamanda oluşan bu seviyenin bir süre daha değişmeyeceği yorumu yapılmaktadır. Genellikle yapılan tahminler ardından yatırım yapıldığı için varsayımlar güvenli görülmektedir.

Yatırımcıların ince noktalarına dikkat etmesi gereken destek ve direnç noktaları sabit kalmamaktadır. Destek ve direnç noktaları aynı zamanda teknik analiz açısından önemlidir. Teknik analizle uğraşan kişilerin destek ve direnç noktalarını iyi bilmesi gerekmektedir. Bu noktalar fiyatlar ile ilgili hareketler konusunda fikir vermektedir. Sürekli takip edilen piyasaya göre fiyat hareketlerinde doğru tahminler yapılmaktadır.

Destek ve Direnç Noktaları

Yatırım aracının fiyat grafiğine bakarak geçmiş hareketler doğrultusunda destek ve direnç noktaları belirlenebilmektedir. Bu noktaların belirlenmesinde yatırımcıların kullandığı yatırım vadesi, yorumu ve deneyimi bir o kadar önemlidir. Destek ve direnç noktalarının tahmini ile alım satım işlemlerinin planlanması fiyat değişimi açısından önemlidir. Destek ve direnç noktalarında genellikle ani değişiklikler söz konusudur.

Destek ve direnç noktaları bilinerek veya doğru tahminler yapılarak kazançlı yatırımlar yapmak mümkündür. Sürekli iniş çıkışları takip ederek bu noktaları belirlemek deneyimi arttırmaktadır. Uzun süreli yatırım düşünenlerin özellikle dikkat ettiği konulardan biridir. Anlık olarak değişen fiyatlarda doğru tahminde bulunarak yatırım yapmak gerekmektedir.  Kar etmek isteyen yatırımcılar genellikle fiyatlar düşükken alım yapmaktadır. Fiyatlar yükseldiğinde satış yapmaktadır.

Destek ve direnç noktalarına bu doğrultuda bakıldığında fiyatlar destek noktasında bulunuyorsa alım işlemi yapılmaktadır. Fiyatlar direnç noktasında ise satış işlemi yapılmaktadır. İş alanlarının genelinde deneyim ve tecrübe her zaman başarıyı beraberinde getirmektedir. Bu konuda kazanılacak olan deneyim ve gerektiğinde iyi bir eğitim sonrasında kazanç sağlamak mümkündür. Destek ve direnç noktası konusunda bilgisi olmayan kimsenin deneyimli olan birileri ile çalışması her zaman daha kazançlı olmaktadır. Özellikle borsada ya da hisse senetlerinde sadece tahmine dayalı alım satımlar zararı beraberinde getirmektedir.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 11 ay önce

    Son zamanlarda ne destek noktası kaldı ne direnç noktası. Dolar tamamen spontone gidiyor.