1. Ana Sayfa
  2. BİLGİ
  3. Daha Az Doğalgaz Faturası Ödeyip Daha Fazla Isınmak Mümkün

Daha Az Doğalgaz Faturası Ödeyip Daha Fazla Isınmak Mümkün

doğalgaz faturası
1

Türkiye’de ortalama her ailenin en büyük giderlerinin başında gelen doğalgaz faturası özellikle havaların soğumasıyla birlikte kış aylarının da gelişiyle büyük bir yük olur. Bu konuda bu faturanın gereksiz şişmesini engellemek için uygulayabileceğimiz birkaç yöntem vardır. İşte onlardan bazıları.

Bazısı Bir Açıp Bir Kapatıyor Bazısı Tek Bir Ayarda Sabit Bırakıyor

Doğru bilinen yanlış bir kanıdan bahsetmek gerek. Kombiyi aç-kapa yapmak, kombinin her açılışında ekstra enerji sarf etmek zorunda oluşundan daha masraflı bir iştir. Kombiyi sürekli açık tutup oda yeterli ısıya ulaşınca kombinin derecesini düşürmek maddi açıdan buna yeğdir. Bu konuda bir başka yöntem ise zaman ayarlı kombiler. Bu özelliğe sahip kombiler ile birlikte verilen talimat doğrultusunda kişi evde değilken daha düşük derecede çalışırken, eve giriş vaktine doğru derece arttırılıp eve girildiğinde, gün içerisinde daha az yanmış olmasına rağmen daha sıcak bir ev bekler.

Doğru Tesisat ve Bakımı

Öncelikle diğer tüm alışverişlerde olduğu gibi tabii ki bu konuda da fiyat-kalite araştırmasını yapıp en doğru tercihin seçilmesi gerek, ama iş bununla sınırlı değil. Bunun yanı sıra her kış başlangıcında peteklerin ve kombinin belli aralıklar ile bakımının yapılması şarttır ki bu performansı arttırır. Petekler ile alakalı en rastlanılan sorunlardan biri ise hava birikmesi olayıdır. Bu havanın belli aralıklarla mutlaka boşaltılması gerekir.

Bunun içinse servis çağırmak zorunlu değildir. Peteklerin yanındaki purjorü, içinden su gelene kadar anahtar ya da tornavida ile çevirip havayı boşaltmak yeterli olacaktır. İçinde hava biriken petekleri diğerlerinden ayırt edebilmek için tüm odaların eşit ısınıp ısınmadığını belli aralıklarla kontrol etmek gerekir. Daha az ısınan odadaki peteğin bakımı yapılmalıdır.

Kış Aylarında Odada Çamaşır Kurutmayın

Kuruması için peteğin üstüne koyulan ıslak çamaşırlar peteğin ısı dağıtımını engeller ve ısıyı arkasında bulunan duvara yansıtmasına neden olur. Bu konuyla alakalı olarak peteklerin arkasındaki duvara yalıtım levhası yerleştirmek alternatif çözüm yoludur. Isının kaybolmasındaki bir diğer büyük etkense cam ve pencerelerdir. Bu konuda ise yapılması gereken şey çift cam kullanarak ısıyı korumaktır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Üşümeden daha az doğal gaz faturası ödemek mümkün değil. Sallamayın lütfen.