İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAŞAM
  3. Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir?
d_nceli_

Çocukların Kodlama Öğrenmesi Neden Önemlidir?

kodlama dersi

Gelişen ve globalleşen dünyada yazılımın önemli bir yere sahip olduğu kuşkusudur. Çünkü gelecek teknolojilerinin en önemli parçasının yazılım olacağı öngörülüyor. Ülkemizden küçük bir örnek vermek gerekirse ithal ettiğimiz enstrümanlarda en büyük pay bilgi teknolojilerine aittir. 21. Yüzyılda gerek iş dünyasında gerekse günlük hayatımızda kullandığımız telefondan dijital tartı aletine kadar her şey bilgi teknolojisi etrafında şekilleniyor. Bu teknolojilerin en önemli kısmıysa yazılım, dolayısıyla kodlama becerisidir.

En Yüksek Katma Değerli Ürün: Yazılım

Elimizdeki ortalama bir cep telefonunun fiyatı 2000 lira. Bunun ortalama 500 – 600 liralık kısmını vergiler oluşturuyor. Geriye kalan 1400 – 1500 liralık maliyetin sadece 15-20 dolarlık kısmı üretim maliyeti olarak gerçekleşmekte. Diğer tüm maliyet oranı ve kar tamamen satın alınan yazılımla ilintili. Böyle yüksek katma değerli bir teknolojinin temellerini öğrenebilmek içinse kodlama eğitimine küçük yaşlarda başlamak gerekiyor. Veriler Hindistan’da ortalama 11 yaşındaki çocukların kodlama bilgisiyle basit de olsa teknolojik ürün üretebildiklerini gösteriyor. Bu da kodlama öğrenmeye küçükken başlamanın gerekliliğini ortaya koyuyor.

Çocuklar Nasıl Kodlama Öğrenir?

Şüphesiz ki yazılım öğrenmeye öncelikle bir yazılım dili öğrenerek başlamak gerekir. Günümüzde yüzlerce yazılım dili mevcut ama bunlar arasında çocuklar için geliştirilmiş oyun tadında bir sürü basitleştirilmiş dil bulunmakta. Her ne kadar ülkemizde kodlama eğitimi henüz okul düzeyinde verilmiyor olsa da çocuklar kendileri için geliştirilmiş bu dillerle kodlama eğitimine başlayabilir. Bu dillerin yanı sıra Codea, Codecombat, Codemonkey gibi eğitici – eğlendirici oyunsal platformlardan ve Code.org’ tan yararlanılabilir.

Kodlama Bilmek Çocuklara Neler Kazandırır?

Dünyada şu an en büyük ilk 10 şirketin dördü yazılım şirketi. Bu şirketlerin kurucularının hepsinin ortak bir özelliği bulunmakta. Bu milyarderlerin hepsi kodlamaya çok küçük yaşlarda ilgi duymaya başlamış. Küçük yaşlarda kodlama öğrenmek çocuklara analitik düşünebilme, sabır, olaylara çok yönlü bakabilme, çok boyutlu düşünebilme, üretebilme yetisi ve geniş bir vizyon kazandırıyor. Tüm bunlardan hareketle çocuğunuzun gelecekte söz sahibi olmasını istiyorsanız kodlama öğrenmeye çok geç olmadan başlaması gerektiği açıktır.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 1 ay önce

    Çocuklarımıza gerçekten yazılım bilgisini aşılamamız gerekmektedir. Günümüzün en önemli ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan web siteleri, internet, sosyal medyaları gibi alanlar her anımızı vaktimizi geçirdiğimiz en çok kullanıdığımız bir yer olarak her geçen gün geliştirilmektedir. Bu nedenle arzular istekler çoğalmaktadır, Çocuklarımıza yazılım eğitimini mutlaka vermeli ve geliştirmeliyiz.