1. Ana Sayfa
  2. YAŞAM
  3. Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?
Trendlerdeki Yazı

Çocuklara Karne Tepkisi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

karnetepkisi

Her yılın sonunda gerek öğrenciler gerekse aileler tarafından heyecanla beklenen karne günü bazı çocuklarda yoğun anksiyeteye sebep olmaktadır. Yıl içerisinde başarılı olan çocuklar emeklerinin karşılığını karnesinde görmeyi ve aldıkları iyi notlarla gurur duymayı heyecanla beklerken, başarısız olan çocuklarda bu durum ailesi ve çevresi tarafından rencide edilme duygusunun yaşanmasıyla boy göstermektedir. Her ebeveyn çocuğunun başarısını görmek ister fakat ebeveynlerin bu beklentisi her zaman karşılanmayabilir. Peki, bu doğrultuda beklentisi karşılanmayan ebeveynler nasıl tepki vermeli?

Başarısız Öğrenciye Ebeveyn Tepkisi Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlar karneye fazla anlam yüklenmemesi gerektiğini sürekli vurgulamaktadırlar. Derslerinde başarısız olan öğrenciler ailelerinden olumsuz tepkiler alacakları korkusuyla yaşadıkları kaygıdan oldukça olumsuz etkilenmektedirler. Kötü karne getiren çocuklara kötü, aşağılayıcı ve kıyaslayıcı tepkiler veren velilerin çocukları olumsuz bir benlik yapısı geliştirmektedirler. Bu tür davranışlar çocuklarda düşük özsaygı ve özgüven eksikliğine de sebep olabilmektedir.

Özellikle çocuğu diğer çocuklarla kıyaslamak çocukların ruh sağlığı açısından yapılacak en yanlış davranışlardandır. Bu kıyaslamalar çocukları, kıyaslandığı kişiyle rekabet içine sokarken içten içe kıyas edildiği çocuğa kin besleyebilmektedir. Üstelik bu kıyaslamalar çocuklarda özgüven ve motivasyon düşüklüğüne de sebep olmaktadır. Ayrıca bu kıyaslamalar çocuğun ailesine karşı davranışlarını agresifleştirir. Bunun sonucunda çocukların başarılı olabileceklerine dair inançları yok olur. Ailelerini hiçbir zaman memnun edemeyecekleri kaygısını taşıyan bu çocuklar, yaptıkları davranışlarda kendi yararlarını gözetmeksizin aileyi mutlu ve memnun etmeye çalışırlar.

Çocuk Cezalandırılmamalı

Çocuk karneyi getirdiğinde karne incelenip beklentilerin altında bulunduğunda hemen tepki vermek yerine çocukla bu konuda konuşulmalı, içinde bulunduğu durumun sebepleri araştırmalıdır. Çocuğun özgüvenini kırmadan kötü notları düzeltmek adını nasıl bir çözüm yolu izleneceği çocukla işbirliği içinde planlanmalıdır. Bu durumda çocuğa tanınan söz hakkı, kendi hayatının yönetiminde etkisi olduğu hissi uyandırarak özgüvenini de artıracaktır.

Çocuğun içinde bulunduğu bu başarısızlıkta çocuğu tek taraflı suçlamak doğru bir davranış değildir. Çocuğun başarısızlığının nedenlerini ebeveynler kendilerinde de aramalıdırlar. Bir ebeveyn olarak eğitim yılı içerisinde çocuğunun ihtiyaçlarıyla yakından ilgilenmeyen ebeveynlerin, çocuklarının başarısızlığındaki etkileri yok sayılmamalıdır.

Ödüllendirirken Aşırıya Kaçılmamalı

Çocuğun derslerinde sağladığı başarıya karşı ödül verilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çocuğu takdir etme amaçlı ve bir sonraki dönemlerde ders çalışmaya teşvik amaçlı ödül verilebilir. Fakat bu ödül seçilirken maddi değeri yüksek, aşırı ödüller yerine çocuğun gelişimine katkı sağlayacak, eğitici ödüller seçilmesi daha doğru olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 11 ay önce

    Babam dedi ki bir daha böyle karne getirirsen seni okuldan alacağım. İşte o gün zihnim açıldı. çok şükür şu anda öğretmenim 🙂

  2. 1 ay önce

    Ne cezanın ne de ödüllendirilmenin aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Bu dönemin çocukları şımarmaya aşırı derece de meyilli 🙂