1. Ana Sayfa
  2. BİLGİ
  3. Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği

bernese

Diğer adıyla İsviçre dağ köpeği olan bu köpek güçlü, çift katlı tüyü olan ve iri yapılıdır. Alplerde yetişen 4 özel türden birisidir. Koyun ve sığırların güdülmesinde, yük taşımada, bekçilikte hatta savaşlarda dahi kullanılmıştır. Kafası geniş, kulakları orta derece ve düşük yapıdadır. Gözleri koyudur ve sıcakkanlı bir bakışı vardır. Bedeni geniş yapılı ve güçlü, kuyruğu ise uzundur. Nadir görülen bir ırk olup en zeki köpeklerdendir.

Özellikleri

Tarihte ilk olarak sürü korumada kullanılmıştır. Çocuklarla arası çok iyidir. Sevecen canlılardır, sahibine sadakatle bağlıdır. Zekidir ve çok atiktirler. Her köpek gibi küçükken alınmasında fayda vardır. İyi huylu olup ısırmazlar ve diğer köpeklerle geçimlidir. İnsanlarla olmayı severler. Sahibine aşırı bağlı olduğundan kırılmaması için eğitimi çok nazikçe yapılmalıdır. Mevsim değişimlerinde aşırı tüy dökmesi ve havlaması nedeniyle apartman dairesinde bakımı önerilmemektedir.

Sıcak iklime uygun bir tür değildir. Soğuğa karşı çok dayanıklıdırlar. Eğitime meraklıdır ve kolay eğitilir. Erişkinliğe ulaştıktan sonra yeni bir aileye alışmakta zorlanabilirler. Günlük yada haftalık bakımlarının yapılması önemlidir. Düzenli egzersize ihtiyaç duyarlar. Ortalama ömürleri 7-9 yıl dolaylarındadır. İz sürme, araba çekme, arama ve kurtarma, bekçilik, sürü gütme, itaat yetenekleri vardır.

Boy Erkek: 61-71 cm.

Boy Dişi: 58-69 cm.

Kilo Erkek: 38-50 kg.

Kilo Dişi: 36-48 kg.

Renk: Geneli siyah olan vücuda sahiptir. Göz kapakları, ayaklar, burun ucu ve göğsü üzerinde beyaz lekeler vardır. Yanakları ise kahverengidir.

Beslenmesi

Yavruluktan itibaren beslenmesi özel şekilde yapılmalıdır. İlk haftalarda anne sütü, dördüncü haftadan sonra özel kuru mamalarla beslenmeleri gerekir. Yemek seçen hayvanlardır. Yemek esnasında sert cisimle karşılaştıklarında yemeği reddedebilirler. Süt ve süt ürünleri, mantar, yapay tatlandırıcılı yiyecekler, patates balık, soğan, sarımsak, brokoli ve pırasa verilmemelidir. Çikolata asla verilmemelidir çünkü onu bayıltabilir hatta komaya dahi sokabilir.

Üremesi

Bernese Dağ Köpekleri 18 aylık olduklarında üreme yetisine sahip olurlar. Dişilerin 4 ayrı dönemi vardır. İl dönem kur dönemi, ikinci dönem 9 günlük çiftleşme dönemi, üçüncü dönem hamilelik dönemidir. Dördüncü dönemde asla çiftleşmek istemezler. Gebeliği 1-3 ay arası sürer. Ancak erkekler devamlı olarak çiftleşmeye hazırdırlar.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 7 ay önce

    Çok güzel bir hayvan. Evde beslenebiliyor mu acaba?