İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ANNE VE BEBEK
  3. Bebeklerde isilik Neden Olur? İsilikten Korunmanın Yolları?
Trendlerdeki Yazı

Bebeklerde isilik Neden Olur? İsilikten Korunmanın Yolları?

İsilikten korunmak için bebeği mevsime uygun giydirin. Bebeğin cildini sıcaktan koruyun. Bebeğin cildini her daim serin tutun. Bebekler için nemlendirici kullanıp giysi seçiminde pamuklu olmayan elbiseler seçmelisiniz.

Bebeklerde isilik nedenleri isilik nasıl geçer

BEBEKLERDE İSİLİK SORUNU

 

  • İSİLİK NEDİR?

Yaz ayının gelmesi ile birlikte vücutta isilik oluşumu artmaya başlar.  İsilik bulaşıcı olmayan bir cilt problemidir. Yüz, alın, yanak, göz kapağı ve burun bölgesinde görülür. Düzenli bakım ve temizlikle birkaç gün içinde kendiliğinden yok olur. Bedenin sıcak tutulması ve kat kat giymeye bağlı olarak vücutta isilikler görülür. İsilik daha çok ter bezlerinin atılamaması sonucu ortaya çıkar.

 

  • İSİLİK BELİRTİLERİ NELERDİR

İsilik sonucunda deri kırmızı bir renge dönüşür. Vücudun farklı bölgelerinde kabarcıklar oluşur. İsilik halk arasında sıcak döküntü olarak adlandırılır. Bebeklerin cilt gözenekleri yetişkinlere göre daha küçüktür. Bu yüzden isilik bebeklerde daha sık görülür. Bebekler terlerini vücuttan yetişkinler kadar kolay atamazlar. Ter atmakta zorlanan bebeklerin gözenekleri tıkanır. Bu tıkanıklık ciltte isilik oluşmasına neden olur. Bebeklerin aşırı sıcak ortamda bulundurulması, mevsime uygun giyinmemesi isilik oluşumunu tetikler.

  • İSİLİKTEN KORUNMA YOLLAR

İsilikten korunmak için bebeği mevsime uygun giydirin. Bebeğin cildini sıcaktan koruyun. Bebeğin cildini her daim serin tutun. Bebekler için nemlendirici kullanıp giysi seçiminde pamuklu olmayan elbiseler seçmelisiniz.

 

Bebeğin cildini sürekli kontrol edip sıcak havalarda her gün banyo yaptırın. Dar giysiler yerine bebeğe bol giysiler giydirin. Bebekleri terli bırakmayın. Bebeklerin altını düzenli olarak sık sık değiştirin.

 

Bebeği yıkarken cildinin ph değerine uygun şampuan ve krem kullanın.  İsilik önlem alınmadığında vücudun tüm bölgelerine yayılır. Kaşınma ve hafif yanma ile belirti veren rahatsızlık için mutlaka cilt doktorundan destek almalısınız.

https://eskiportal.com/kategori/anne-ve-bebek/

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. İsiliğin tek çaresi bebeğin serin ortamlarda tutulması. Aksi halde bebek çok huysuzlaşıyor.