İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ANNE VE BEBEK
  3. Bebek Emzirmeyi Bıraktırmanın Yolları?
Trendlerdeki Yazı
d_nceli_

Bebek Emzirmeyi Bıraktırmanın Yolları?

Bebek emzirmeyi bıraktırma süreci anneler için zor ve sıkıntılı süreçlerden birisidir. İlk 6 ay anne sütü verilen bebek 6. Aydan sonra ek gıda verilmeye başlanır. Bebekler 2 yaşından sonra anne sütünden kesilmesi gerekir.

Bebek emzirmeyi bıraktırmanın yolları
  • BEBEK EMZİRMEYİ BIRAKTIRMANIN YOLLARI

 

Bebek emzirmeyi bıraktırma süreci anneler için zor ve sıkıntılı süreçlerden birisidir. İlk 6 ay anne sütü verilen bebek 6. Aydan sonra ek gıda verilmeye başlanır. Bebekler 2 yaşından sonra anne sütünden kesilmesi gerekir.

Memeye alışan bebeğin emzirmeden kesilmesi her zaman zor olmuştur. Bebeklere emzirme nasıl bıraktırılır? Bu konuda sizler için özel araştırma yaptık. Elde ettiğimiz bilgileri bir araya getirip sizler için derledik. Uzman görüşü alarak bebek emzirmeyi bıraktırmanın yollarını açıkladık.

 

Bebek emzirmeyi kesme işlemi aşamalı olarak yapılmalıdır. Bebek mutlaka doğru zamanda emmeden kesilmelidir. Hangi zamanın doğru olduğunu doktorunuzla görüşerek karar verebilirsiniz. Memeye acı biber sürmek, sirke ve salça koymak, memeye yara bandı yapıştırmak gibi yöntemler halk arasında tavsiye edilse de uzman doktorlar bu yöntemleri tavsiye etmemektedir. Yanlış yöntemler bebeğinizi sizden soğutur. Bebeğiniz sizi emerken kendini güvende hisseder ve size yakınlık duymaya başlar.

 

Yanlış yöntemlerle bebeğinizi sütten kesmeniz bebeğinizin sizden uzaklaşmasına neden olur. Bebeği emzirmeden kesmek için annenin duygusal olarak bu duruma hazır olması gerekir. Bebeğinizin katı yiyecek yemede sıkıntısı yoksa yemek verdiğinizde doyuyorsa bebeği emzirmeden daha kolay kesebilirsiniz. Bebeğinizi stresli olduğunuz bir dönemde emzirmeden kesmeyin.

 

Çocuğun diş çıkarma dönemi, ev taşıma, kreş değiştirme, şehir değiştirme gibi zor ve sıkıntılı dönemlerde bebeğinizi sütten kesmeyin. Bebek emzirmeyi bırakmanız için size sinyaller verebilir. Geceleri emmeyi azaltır, az emer, emmek istememe gibi durumlar bebeğin sütten kesilme zamanının geldiğinin ilk sinyalleridir.  Bebeğinizi birdenbire sütten kesmek bebeğinizde çeşitli duygusal travmalara neden olabilir. Sizin onu sevmediğinizi, ona değer vermediğinizi düşünebilir. Bu nedenle bebeği sütten keserken acele etmeyin.

 

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Aslında en zor kısım da sütten kesme olayıdır. Bence ideal yaş en fazla 2’dir. Yukarıda ki yazıda da söylendiği gibi 6 aydan sonra yavaştan ek gıda alıştırılır ve 2 yaşına yaklaşınca sütten kesilmelidir. Sütten kesmeye başlandığı ilk 3 gün sadece geceleri uyku arasında verilir. 3 günden sonra verilmemelidir. Buda büyüklerimizin tavsiyeleri :)))