İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. YAŞAM
  3. Asla Karşılaşmak İstemeyeceğiniz Dev Omurgasız Hayvanlar

Asla Karşılaşmak İstemeyeceğiniz Dev Omurgasız Hayvanlar

buyukomurgasiz

Hemen hemen herkesin karşılaştığında ya da karşılaşacağı anda korkacağı böcek ve hayvan türleri mutlaka vardır. Hatta büyüklükleri ve görünümleriyle rekorları alt üst eden canlılar bile mevcut. Yumuşakçalar, örümcekler, kabuklu böcekler gibi ürkütücü hayvanlar arasında dev omurgasız hayvanlar da yer alıyor.

Japon Örümcek Yengeci

Bilinen en büyük eklem bacaklı canlı olan Japon örümcek yengeci, uzunluğu 3-4 metre ve kilosu yaklaşık 20 kg’a yakın ağırlığıyla oldukça büyük bir yapıya sahip. Avlarını yakalamak için devasa kıskaçlarını kullanan bu dev yaratık, 50 ile 700 metre derinlikte yaşar. Avlarını yakalamak için kullandıkları kıskaçlar bir insanı yaralayabilecek kadar güçlü ve keskin.

Bazı türleri su altında ölmüş hayvan kalıntıları ile beslenirken bazıları ise canlı ve kabuklu hayvanların içini açarak beslenirler. Şaşırtıcı şekilde dünyadaki en büyük omurgasız hayvan olan Japon örümcek yengeci mikroskobik boyutta olan bir larva ile hayatına başlar ve dev bir canlı olma yolunda devam ederler.

Dev Avcı Örümcek

Bu örümcek aslında az bilinen, bacakları bir insan ayağı boyutunda olan devasa bir canlıdır. Görünüm olarak kıllı ve kaplan çizgili olan bu örümcek, normal örümceklerin aksine ağ yapmıyor ve avlarının kendisine gelmesini beklemek yerine onları takip ederek avlıyor. Bu örümcek türünün dişileri geniş bir vücuda sahipken, sadece erkekler uzun bacaklara sahiptir.

Dev Amazon Kırkayağı

Zehirleri ve görünümüyle oldukça tehlikeli ve ürkütücü olan kırkayaklar kimi zaman inanılmaz boyutlara ulaşır, kimi zaman da yırtıcı olabilirler. Aynı zamanda Karayiplerin belirli bölgelerinde yaşayan bu canlılar, yarasalar için korkunç bir avcı türü. Ön bacakları zehirle dolu olan kırkayaklar insan cildini kolaylıkla delebilecek güçtedirler.

Orman Akrebi

Gezegende bulunan en büyük akrep türü olan orman akrebi, 60 gr ağırlığında ve diğer akreplere oranla daha az zehire sahip olmasına karşın avlarını düşürmek için kaba kuvvetine güveniyorlar. Muhteşem görünümleri nedeni ile akrep hobisi olan insanlar tarafından oldukça ilgi görmekte olan orman akrebi, çok dikkatli tutulmalı ve tahrik edilmemeli.

Devasa Kalamar

Uzunluğu tahmini 14 metreyi bulan bu tür hareketli ve kancalı kıskaçlara sahiptir. Koleksiyoncular tarafından büyük ilgi görmüşlerdir. Ve en dikkat çekici özellikleri ise 1100 kilo ağırlığında olan kalamarların dişi cinsleri erkeklere oranla daha büyük bir potansiyele sahiptirler.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Hiç biri çıkmadı bugüne kadar karşıma acaba çıkar mı diye düşündüm şuan 🙂

    • Abdulkadir

      Allah karşınıza çıkarmasın bu hayvanların çıkması durumunda eğer ki korunaklı bir bölümden bakmıyor da karşı karşıya kalmış iseniz bu hayvanlardan tek kurtulma yöntemini anlatıyorum. Eğer ki şansınız varsa o an o hayvanın isafına kalmış yoksa başka bir kurtulma şansınız olmaz diye düşünüyorum… 🙂