1. Ana Sayfa
  2. KADIN
  3. Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?
Trendlerdeki Yazı
d_nceli_

Acıyan Tereyağına Ne Yapılır?

tereyagi (2)
3

Yemeklerin vazgeçilmez öğesi tereyağı, herkesin aklına o özgün ve lezzetli tadı getirir. Sağlık yönünden de birçok doktorun ve diyetisyenin tavsiye ettiği bir yağ türü olması, onu mutfakta daima bulundurmak adına teşvik edicidir. Ucu ta yüzyıllar öncesine uzanan bu lezzetli yağ, mutfak kültürümüzün olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Bu derece önemli olan tereyağı kolayca, bozulabilecek niteliktedir ve bu özelliğinden dolayı uygun koşullar altında saklanmalıdır. Eve getirilen tereyağı, hemen buzdolabına konularak hava ve sıcaklıktan korunmalı. Tereyağı bazı durumlarda ne kadar iyi saklanırsa saklansın tadı acı bir hale gelir. Bu durumda tereyağının acı tadının kolayca yok edileceği bilinmeli ve çöpe atılmamalı. Herkesin oldukça kolay bir şekilde uygulayabileceği bir yöntem sayesinde tereyağı, uzun süre aynı lezzetli haliyle muhafaza edilebilir.

Acıyan Tereyağı İçin Nasıl Bir Yöntem Uygulanır?

Tereyağının uzun süre aynı lezzetini sürdürmesi zamanla oluşan acı tadının yok edilmesi gerekir. Acı tadı yok etmek için ise sadece orta boy bir havuca ihtiyaç vardır. Havuç iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur. Havucun küflü veya bayatlamış olmamasına dikkat edilmelidir. Kurutulan havuç tereyağı içine uygun bir şekilde yerleştirilir. Havuç tereyağı içinde en az beş saat kadar bekletilmelidir. Beş saat sonunda tereyağındaki acı tat gitmiş olacaktır. Eğer bu işleme rağmen acı tat mevcutsa tereyağının bozulmuş olma ihtimali vardır. Tereyağı bozulmuş ise tüketimi sakıncalıdır ve çöpe atılması uygundur.

Tereyağının Uzun Süre Lezzetini Muhafaza Etmesi İçin Yapılacaklar

Tereyağından haftalık yenecek kadar bir bölüm ayrılmalı ve diğer bölümler dondurucuya atılmalı. Tereyağından uzun dönem istifade etmek için bu yöntemin dikkate alınması gerekir. Diğer bir yöntem ise tereyağına damak tadını bozmayacak derecede tuz karıştırılmasıdır.

BU İÇERİĞE TEPKİNİ EMOJİ İLE BİLDİR?

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Tereyağı yemeklerin gerçekten vazgeçilmez mükemmel tadıdır. Yemeklerimize en güzel tadı bence terayağı vermektedir. Sizlerin düşüncesi nedir bilmiyorum ama benim yemeklerimde tereyağı vazgeçilmezimdir. Özellkle pilav ile olmazsa olmaz bir parçamdır.

  2. 1 ay önce

    Tereyağını taze tutmak için ilk yapmanız gereke konuda anlatıldığı gibi havuç ile beslemeniz gerekir. Taze havucu 1 gün bekletirseniz tereyağınızın ömrünü uzatırsınız. Her kullanımınız için gerekli miktarda alıp kullanmanız en mantıklı çözümdür.